Projekt INTAMAP, za katerega je EU namenila približno 1,8 milijona evrov in na katerem so delali raziskovalci iz Avstrije, Belgije, Nemčije, Grčije, Nizozemske in Združenega kraljestva, odslej omogoča vsem, da v realnem času dostopamo do zemljevidov onesnaženosti ozračja, tal in vode.
Preko INTAMAPa lahko namreč pogledamo natančno lokacijo onesnaženih območij, prav tako pa tudi, od kje le-ta prihaja in kam se pomika. Kot takšno je orodje koristno za javne organe, ki se bodo tako lahko hitreje odločali, kaj storiti za uspešno spopadanje z virom onesnaženja, prav tako pa tudi za ljudi, ki bodo preko tega lahko ocenili, kako se najlažje izognejo onesnaženosti.
Raziskovalci, ki so delali na omenjenem projektu, so razvili program, ki s pomočjo podatkov, zbranih na določenih mestih, zriše spletni zemljevid z izohipsami, ki prikazujejo koncentracijo onesnaževal v realnem času.
Neelie Kroes, podpredsednica Evropske komisije in komisarka za digitalno agendo, je dejala, da je projekt INTAMAP dober primer, kako lahko raziskave pripomorejo k boljšemu vsakdanjemu življenju v Evropi. Kot je dejala, so lahko zemljevidi, ki prikazujejo onesnaženost v realnem času, ključni za javne organe pri spopadanju z onesnaženjem.
Vir: Evropska komisija