Kako od trave do biogoriv?
Odvisnost od nafte in naftnih derivatov v zadnjih letih postaja zelo pereč problem. Tako se iščejo načini za uporabo drugačnih energetskih snovi, kot so na primer biogoriva. Pri tem lahko govorimo o dveh vrstah biogoriv - prva generacija in druga generacija.
Pri prvi generaciji gre za biogoriva, ki se pridobivajo iz prehrambenih poljščin - oljnih ogrščic, pšenice, koruze, sončnic, sladkorne pese, sladkornega trsa in soje, katerih produkta sta na primer biodizel in bioetanol. Pri drugi generaciji pa govorimo o biogorivih, ki jih lahko proizvedemo tudi iz slame, trave, lesne biomase in podobnega.
Ker je proizvodnja biogoriv druge generacije s trenutno obstoječo tehnologijo precej dražja, ostaja delež teh goriv zaenkrat razmeroma nizek. Tako bo potrebno v prihodnosti najti bolj učinkovito tehnologijo, hkrati pa pri pridelavi biogoriv paziti na to, da se s pridelavo biotska raznovrstnost ne bo ogrožala.
Izziv za prihodnost je torej izkoriščanje naravnih virov na način, ki ne bo škodljiv za naravo.
januar 25th, 2010 at 21:15
Moje mnenje je da preveč razmišljamo o biogorivih, premalo pa energiji sonca in morja. Malo več bi morali raziskovat v smer čim manjše porabe, ekonomičnosti delovnih procesov in preprostosti življenja, kot ga priporoča permanentna agrikultura. Ogromno se da privarčevat z bolj zdravo prehrano, uživanje plodovk, divjih vrst zelenjave. Gozda se nismo še niti dotaknili.